روش تندخوانی

1393/11/14 04:32 بعد از ظهر

نویسنده : مدیر
ارسال شده در: فنون گویندگی ،
روز به روز، بر حجم كتب چاپ شده و تعداد مجلات و مطبوعات، افزوده می ‌شود. برای «زیستن در زمان» و معاصر عصر خویش بودن، آگاهی از دنیای كتب و انتشارات، ضروری است، هر چند به صورت اجمالی و كلّی. از طرفی، فرصت‌ ها محدود، اشتغالات فراوان و كتاب ‌ها و مجلات بسیار است؛ به خصوص اگر انبوهی از تألیفات و آثار پیشینیان را در زمینه ‌های مختلف بر آن بیفزاییم و ضرورت اطلاع از كتب متقدمان را از یاد نبریم. امروز، علاوه بر مطالعات علمی، آن‌ چه به ضرورت كارهای آموزشی و آزمون ‌های مختلف و اطلاع یابی و اطلاع رسانی بر عهده«انسان معاصر» نهاده شده، كار را دشوارتر كرده است. نتیجه آن ‎كه باید راهی یافت تا در«حداقل زمان» به مطالعه «حداكثر كتب» پرداخت و این ضرورت، دانشی به نام«تندخوانی» را پدید آورده است و مراكز و مؤسساتی به تعلیم آن می ‌پردازند و شیوه ‌های گوناگونی در آموزش«سریع خوانی» وجود دارد و كتاب ‌هایی نیز در این زمینه نگاشته شده است.

 ماهیت مطالعه

 در مطالعه، دو كار اساسی انجام می ‌گیرد، كه در تندخوانی نیز باید این دو كار سریع ‌تر انجام شود تا مطالعه كننده به هدف نایل آید:

1. برخورد چشم به نوشته و حركت از روی واژه‌ ها و جملات.

2. انتقال مفهوم از لفظ به ذهن خواننده و دریافت معنی از متن.


توضیح این كه: هنگام مطالعه، كلمات(و حتی حروف یك كلمه) كه كنار هم قرار دارند، مورد دید چشم قرار می ‌گیرند. ذهن ما از دیدن یك كلمه یا مرور بر یك جمله، به مفهومی كه در بطن آن واژه یا آن جمله نهفته است منتقل می ‌شود.

حال، هر چه چشم انسان، در«دیدن» سرعت داشته باشد و سریع ‌تر بتواند از كلمات یك متن، تصویر گرفته و به ذهن بفرستد،‌ و هر چه ذهن، سریع ‌تر از آن عبارات،‌ معنی را دریابد و مفهوم نوشته را درك كند،‌ این مطالعه تندتر و سریع خوانی عملی ‌تر خواهد شد. ذهن را باید عادت داد كه مفهوم كامل جمله را دریابد. نه معنای تك تك كلمه ‌ها را. این به همان«كلمه خوانی» یا«جمله خوانی» مربوط می ‌شود كه به آن اشاره خواهد شد. در همین جا باید به نقش تمركز فكر در موفقیت تندخوانی اشاره كرد. اگر نتوانیم انتقالات ذهنی خود را كنترل و فكر خویش را روی كتاب مورد مطالعه متمركز كنیم، در تندخوانی كمتر موفق می ‌شویم. از طرف دیگر، ‌سریع خوانی در تمركز فكر ما تأثیر می‌ گذارد و مانع تشتّت حواس و پراكندگی ذهن می‌ شود. می ‌بینیم كه این دو بر هم تأثیر متقابل دارند و كند خوانی، زمینه ساز پریشان شدن خاطر و فرار ذهن از محتوای نوشته است.

 تمرین سرعت

با تمرین و ممارست، می ‌توان در این مسأله به مهارت و سرعت دست یافت تا هم چشم، از روی كلمات، سریع ‌تر عبور كند و هم درك مطالب با سرعت انجام گیرد. ممكن است این كار برای افراد، در ابتدا مشكل باشد و به كندی پیش رود. ولی در ادامه، آسان و سریع خواهد شد. مهم، عادت دادنِ چشم و ذهن به این تیز بینی و تیز فهمی است. مثلاً می ‌توان با دست گذاشتن روی یك كلمه یا جمله‌ای كه قبلاً ندیده‌ایم، و در یك لحظه سریع، دست برداشتن و دوباره روی آن گذاشتن، میزانِ سرعتِ دید را در آن یك لحظه آزمود. این تمرین را می ‌توان روی یك كلمه، عدد، شماره تلفن، تصویر،‌ نام كتاب، نام شخص و ... انجام داد.

تمرین: كلمه‌ای را در یك صفحه یا تعبیری را در یك غزل مورد نظر قرار دهیم و خودمان یا دیگری را تمرین دهیم كه در چه مدت زمانی آن كلمه را در یك صفحه پیدا می‌ كند؟ این شیوه را می ‌توان برای یافتن آیه‌ای از یك سوره، جمله‌ای از یك خطبه یا دعا، شعری در یك دیوان، شماره‌ای در دفترچه تلفن و ... هم انجام داد.

تمرین دیگر: تصحیح غلط‌ های چاپی یك كتاب، كه معمولاً در غلط‌نامه، شماره صفحه و سطر معین شود، می ‌توان برای یافتن آن كلمه غلط، بدون شمردن سطرها، به كمك سرعتِ دید عمل نمود.

گاهی در برنامه ‌های تلویزیونی، مسابقه‌ای با این صورت برگزار می‌ شود كه حروفِ یك كلمه، به سرعت نشان داده می ‌شود. یا تصویری ناقص، سریع از جلوی چشم به صورت مكرر رد می ‌شود. در همان لحظات، بیننده باید انتقال ذهنی یابد و كلمه یا تصویر را شناسایی كند. عمده، تكرار و تمرین و عادت دادن چشم به سرعت است. تصحیح كنندگان اوراق امتحانی، در برگه‌ های اولیه بیشتر معطّل می‌ شوند تا اوراق بعدی؛ زیرا با توجه به تكرار تصحیح، در اوراق بعدی چشم مصحح خیلی سریع ‌تر از كلمات عبور می ‌كند و خیلی تندتر مفهوم جملات را می ‌فهمد و زود تشخیص می ‌دهد كه جواب درست را نوشته است یا نه؟ نگاه یك افسر پلیس به پلاك ماشین ‌های متخلف و شناسایی سریع آن هم در اثر همین تمرین و تكرار پدید می ‌آید. پیدا كردن یك كتاب از مخزن كتابخانه توسط كتاب دار هم كه به سرعت انجام می ‌شود، نتیجه همین ممارست است، و نیز در یافتن یك خبر، در انبوه خبرها و گزارش ‌های یك صفحه شلوغ از یك روزنامه، یا پیدا كردن موردی خاص از صفحه آگهی ‌ها و نیازمندی‌ ها.

 شیوه‌ های عملی

 در كارهای پژوهشی و تتبعی، كاربرد مهارت«تندخوانی» بیش از موارد دیگر است. آیا می‌ توان گفت كسانی هم چون علامه امینی یا شیخ آقا بزرگ تهرانی یا دهخدا، در نگارش كتاب‌ های شگفتی هم چون«الغدیر»، «الذّریعه» و«لغت نامه» از این شیوه‌ ها سود نبرده‌اند؟ نكته مهم در تندخوانی، یافتن مطلب و مفهوم در یك متن و كتاب است و این بالاتر از سرعت در یافتن و مرور واژه‌ هاست. فرض كنید دنبال یك مطلب در یك كتاب تاریخی هستید. با نگاه سریع به صفحات و فصول آن، می‌ خواهید آن را پیدا كنید، یا در پی آنید كه فلان مسأله در این كتاب مطرح شده است یا نه؟‌ این ‌جا« سریع یابی» مطلب از عبارات كتاب مورد نظر است. در همین جا هم همان سرعت انتقال از عبارات به مفاهیم، كاربرد دارد. گاهی می‌ خواهیم مطلب خاصّی را در صفحه‌ای و كتابی پیدا كنیم. گاهی نیز در پی آنیم كه با سریع خوانی، از مضمون یك مقاله یا گزارش یا كتاب، آگاه شویم. در كتاب‌ های درسی و نوشته‌ های علمی، ‌استدلالی و تحقیقی كه نیازمند تأمل و هضم مطلب است، این شیوه دشوارتر است.

آغاز تمرین از كتاب ‌های داستانی و تاریخی یا روزنامه ‌ها و مجلاّت بهتر است. ابتدا می‌ توان از كتاب ‌های رمان و حكایات بلند جاذبه دار شروع كرد و اجمال قصّه را فهمید.

در متون دیگر، می ‌توان این«آگاهی اجمالی» را از مطالعه سریع عمودی صفحه به دست آورد. یعنی در چند نگاه از بالا به پایین صفحه، دریافت كه در این صفحه چه مطالبی آمده است. گاهی از هر دو سه خط، یك خط وقتی مطالعه شود، در جریان قبل و بعد آن هم می ‌توان قرار گرفت. زیرا چشم انسان می ‌تواند اطراف نقطه مورد نگاه را هم از نظر بگذراند. هم ‌چنان كه انسان بدون آن‌ كه كسی را در سمت راست یا چپ خود ببیند، وجود او را می ‌فهمد و این از شعاع دید انسان سرچشمه می ‌گیرد؛ نه از خود نگاه. گاهی نگاه را در روی صفحه كتاب به صورتِ مارپیچ یا زیگزاگی می ‌توان گرداند[1] و گمشده را یافت. البته سریع خواندن با سرسری خواندن متفاوت است. و نیز«مختصرخوانی» از«تندخوانی» جداست. چنان نیست كه تندخوان ملازم در نیافتن كامل مطلب باشد. می‌ توان هم سریع خواند، هم صحیح و دقیق، محتوا را فهمید. در مختصر خوانی، هدف آن است كه به مطالب مهم و عمده یك نوشته، مجله، روزنامه یا كتاب دست یافت، ولی در تندخوانی، هدف آگاهی از مطالب همه كتاب است، لیكن در زمانی كمتر و با سرعتی بیشتر شگفت نیست كه اگر بشنویم كسی یك كتاب صد صفحه‌ای را در پنج دقیقه با این شیوه، مطالعه می‌ كند! لازم است انسان خود را به این‌ گونه مطالعه عادت دهد. در هر صورت، باید به نحوی توازن مطلوب میان حركت چشم روی عبارات كتاب و سرعت ادراك مطلب را ایجاد كرد. محاسبه زمان صرف شده برای مطالعه، میزان موفقیت را نشان می ‌دهد.

 شما در هر دقیقه چند كلمه می ‌خوانید؟ 100 كلمه؟ 500 كلمه؟ 1000 كلمه؟ با محاسبه تعداد كلمه ‌های یك سطر و سطرهای یك صفحه حدوداً تعداد كلمه‌ های آن صفحه بدست می ‌آید و با ضرب تعداد صفحات خوانده شده در كلمه یك صفحه، می‌ توان میزان كلمات خوانده شده در مثلاً یك یا پنج دقیقه را به دست آورد. كلمه شامل حتی«و»، «را»، «در» و«با» می ‌شود. اگر در هر دقیقه 1000 كلمه را بخوانید، نسبتاً خوب است و با تمرین و ممارست می ‌توان به این پایه رسید. بعضی ‌ها خیلی سریع‌ تر از این هم می ‌خوانند. اگر در شرایط عادی، مثلاً در ده دقیقه، ده صفحه می‌ خواندید، پس از تمرین اگر توانسته باشید میزان صفحات مطالعه را در همین مدت زمانی افزایش دهید یا میزان وقت مصروف را كم كنید، ‌به توفیق دست یافته‌اید. البته میزان علاقه انسان به موضوع و كتاب مورد مطالعه، بی تأثیر نیست. كتاب محبوب را با اشتیاق و انگیزه بیشتری می ‌توان خواند.

این تمرین را می ‌توان به طور هم زمان برای چند نفر اجرا كرد. مثلاً مقاله یا داستانی را در اختیار دو نفر یا بیشتر گذاشت و دید كدام یك زودتر آن را می‌ خواند و آماده است خلاصه‌اش را بگوید یا به سؤالاتی درباره آن پاسخ دهد. برای این ‌كه در خواندن، سطرها را گم نكنیم، می ‌توان از انگشت استفاده كنیم و همراه سرعت دید، انگشت را هم از روی كلمات و جملات و پاراگراف ‌ها عبور دهیم. مطالعه همراه با حركت دادن لب، كار خواندن را معطّل می ‌كند. باید تنها از چشم كمك گرفت و مطالعه كرد.

 روی واژه ‌ها خیره شدن و كلمه به كلمه خواندن هم باعث كندی مطالعه است. باید در اثر سرعت، نگاه از روی كلمه ‌ها بلغزد و درنگ نكند و به عقب بر نگردد و جمله، دوباره خوانده نشود. در هر جمله و هر سطر برخی كلمات نقش اصلی را در ایفای مقصود بر عهده دارند. برخی چندان سهیم نیستند. در تندخوانی باید نگاه را روی واژه‌ های اصلی برد. مثلاً در جمله«یك كتاب بسیار مفید»، آن‌ چه مفهوم را می ‌رساند«كتاب مفید» است. در تندخوانی نیز مثل خلاصه نویسی باید كلمات غیرعمده ما را در خواندن معطّل نكند و واژه‌ های كلیدی هر متن ما را به مجموعه پیام و محتوای نوشته رهنمون گردد. به جای كلمه كلمه خواندن، باید جمله جمله خواند، حتی برخی از كلمات را ندیده حدس زد و رد شد. گسترش دادن به«شعاع دید»، این سرعت را فراهم می ‌آورد. در كلمه كلمه خواندن نگاه روی هر كلمه جداگانه متمركز می‌ شود؛ ولی اگر بتوان همراه یك كلمه، چند كلمه قبل و بعدش را هم در شعاع دید هم قرار داد، تندخوانی انجام می ‌گیرد. حتی در نگاه به افراد در یك جمع، یا نگاه به چیزی در اطرافمان هم می ‌توانیم با تمرینِ افزودن شعاع دید، در یك نگاه، محدوده و نفرات بیشتری را از نظر بگذرانیم. فاصله كتاب از چشم اگر دورتر باشد، راحت‌ تر می‌ توان شعاع دید را گسترش داد؛ بی آن‌ كه به چشم فشار وارد آید. این ‌ها نیز در سایه ممارست زیاد پدید می ‌آید. هر چه كه هنگام مطالعه سبب مكث چشم بر روی كلمات شود، به تند خوانی خلل وارد می‌ كند. البته در سریع خوانی، همیشه یكی از آفات، «درك نكردن» مطلب است كه باید مواظب بود سرعت مطالعه، سطح درك و فهم را پایین نیاورد.

[1]. در زمینه این گونه سریع خوانی ‌ها و تمرین ‌های متعدد و متنوع در این باره، به كتاب«روش ‌های مطالعه» از: علی اكبر سیف مراجعه شود.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: صادق زاده ، مریم صادق زاده ، مجری زن ، هنر گوبندگی ، اموزش گویندگی ، ارزو ماهوتیان ، لطیفه گودرزی ،
آخرین ویرایش: 1393/11/14 04:36 بعد از ظهرساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو