تبلیغات
. - راه های سخن گفتن واز بین بردن عادت های بد در صحبت کردن به همراه چند نکته

راه های سخن گفتن واز بین بردن عادت های بد در صحبت کردن به همراه چند نکته

1394/12/16 06:21 قبل از ظهر

نویسنده : مدیر
ارسال شده در: فنون گویندگی ،

اولین روش گوش دادن به صحبت های خود است یعنی همین طور که صحبت می کنید به کلماتی که از دهانتان خارج می شود ، توجه نمایید . تمرین این روش سخنان شما را اصلاح می کند .دومین روش این است که از یک نفر کمک بگیرید تا به گفته های شما گوش دهد و هنگامی که از واژه ای بی ارزش و یا کلیشه ای استفاده می کنید با نشان دادن حرکتی سریع این موضوع را به شما گوشزد کند . این کار تاثیر چشمگیری دارد .


چند نکته :

ـ در گفت و گو با یک فرد غریبه باید به چند نکته توجه کرد : غلبه بر خجالت و کمرویی خود و دیگران ـ شروع کردن صحبت

ـ قانون اول گفتگو : گوش دادن ، زبان غیر کلاسی (اشاره) و پرهیز از برخی صحبت ها و پرسش ها می باشد .

ـ اگر می خواهید چیزهای جدید بیاموزید ، ناچار هستید به صحبت دیگران گوش دهید .

ـ اگر دوست دارید مورد علاقه همه باشید ، باید به همه علاقه مند باشید و آنها را به صحبت درباره کمالاتشان تشویق کنید .


خوب صحبت کردن

برای اینکه بتوانیم خوب صحبت کنیم ، رعایت دو نکته زیر ضروری است :

از بکار بردن عبارات کلیشه ای یا امروزی پرهیز کنید ـ از واژگان بی ارزش (تکه کلام ها) دوری کنید ، این واژگان هیچ چیزی به سخنان ما اضافه نمی کنند بلکه صحبت ما را به هم می ریزند . این واژگان یا اصوات زمانی که ایستادید برای تکیه دادن سودمند هستند اما اگر به آنها وابسته شدید صحبت کردن شما لنگ می ماند .

مثلاً ، در واقع ، احساساً ، اوم و ... از تکه کلام هایی است که به طور معمول در زبان فارسی از آنها استفاده می شود . you know(می دانید) تکه کلامی است که در زبان انگلیسی از آن خیلی استفاده می شود .


گفتگوی موفق

صحبت و گفتگو کردن اساسی ترین مشکلی است که بین انسانها وجود دارد . یک فرد عادی در طول روز به طور متوسط هجده هزار کلمه بر زبان می آورد البته این میزان در همه افراد یکسان نیست .

اصول گفتگوی موفق عبارتند از : بی ریایی( رک و بی پرده صحبت کردن ) ـ صداقت ـ نگرش مثبت ـ علاقه و دوست داشتن طرف گفتگو

ویژگی های مشترک موفق ترین سخنگویان ...


آشنایی با مسائل بین المللی :

در عصر ارتباطات مسائل بین المللی به هم گره خورده است و روی یکدیگر تاثیر می گذارند ، گوینده و خبرنگار هم نباید از تاثیر گذاری مقوله های بیرون مرزها به درون مرزها در مسائل مختلف غافل باشد .


تحصیلات دانشگاهی مناسب و آموزش دوره های تخصصی :

گوینده و خبرنگار باید در حوزه کاری خود تحصیلات مناسبی داشته باشد . پایه تحصیلی خبرنگاران ، کارشناسی در رشته مرتبط با نوع فعالیت است و امروزه در کشورهای پیشرفته ، دانشکده هایی در رشته ارتباطات با گرایش های متنوع ایجاد شده که وظیفه تربیت منابع انسانی برای رسانه ها ، در مقاطع تحصیلی دکترا و کارشناسی ارشد را عهده دار هستند . البته آموزشکده هایی هم در همین زمینه اقدام به برگزاری دوره های تخصصی می کنند .


تندنویسی : (ویژه خبرنگاران)

در برنامه هایی مانند سخنرانی ها و مصاحبه های فردی که امکان ضبط برنامه وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد به علت ضرورت تسریع در ارسال خبر ، این کار مفید نیست ، بیشتر خبرنگاران ترجیح می دهند که مطالب را بنویسند و این کار مهارت تندنویسی را طلب می کند در غیر اینصورت اطلاعات گم شده و از دست رفته خبر زیاد خواهد بود و ممکن است مهم ترین فرازهای خبر به علت کندنویسی از دست برود .


آگاهی سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی :

هر گوینده و خبرنگار باید از ویژگی های سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی کشور و به خصوص حوزه کاری خود به خوبی آگاه باشد و اگر با قوانین و مقررات به خوبی آشنا نباشد ، موفق نخواهند  بود .


تسلط به زبان معیار :

در هر کشور یک زبان به عنوان زبان معیار و مادر وجود دارد و تسلط گوینده و خبرنگار بر دستور زبان بسیار کلیدی و مهم است . اگر گوینده و یا خبرنگار دستور زبان را نداند یا آز آن آگاهی کافی نداشته باشد در قرائت و نگارش خبر با مشکل مواجه می شود و در انتقال پیام موفق نخواهد بود .


آشنایی با مهارت های ارتباطی :

یکی از مسایل مهم در گویندگی ، توجه به مهارت های ارتباطی است و هرگونه ضعف و سستی در این خصوص ، ممکن است به چگونگی ارتباط لطمه وارد نماید . از این رو چگونگی ارتباط متناسب با شرایط زمانی و مکانی ، اهمیت ویژه دارد . گوینده ای که انواع شیوه های ارتباطی را می داند در بیان خبر ، بسیار موفق خواهد بود .


قدرت بیان :

عبارت است از توانایی ها و استعدادهایی که فرد با به کارگیری کلمات و بیان عبارت و ادای جملات از خود نشان می دهد تا پیام مورد نظرش را در قالب بهترین الفاظ و با معناترین عبارت به مخاطب     برساند . گوینده باید قدرت بیان زیاد و توان مناسبی در بداهه گویی داشته باشد زیرا در خیلی از موارد به علت غافلگیرشدن ، فرصت برای فکر کردن خیلی ناچیز است و یا وجود ندارد و گوینده باید بدون هدر رفتن وقت به کار خود ادمه دهد .


توانایی نگارش :

نگارش خبر به مهارت های خاص نیاز دارد . این توانایی ها به صرف جمع آوری مطلب ایجاد نمی شود و هنر نوشتن نیز بسیار مهم است .


 مناسب بودن تن و لحن صدا و جذاب بودن چهره و قیافه

تن و لحن صدای گوینده و خبرنگار اهمیت زیادی نزد مخاطبان و نقش موثری در انتقال پیام دارد . از این رو دست اندرکاران رسانه ها تلاش می کنند برای جذب مخاطبان به برنامه ها ، از گویندگان و یا خبرنگارانی استفاده کنند که تن و لحن صدای جذابی دارند ، زیرا تن و لحن صدای خبرنگار می تواند زمینه ورود مخاطب و توجه او به پیام را جلب کند و در انتقال پیام موثر باشد . او باید تلاش کند متناسب با موضوع ، از لحن مناسبی استفاده کند .


چهره و قیافه گوینده و خبرنگار از جمله مواردی است که در انتقال خبر تلویزیون به مخاظب خودنمایی می کند و نقش موثری در جذب بینندگان دارد . چگونه ظاهر شدن در صحنه ، ایستادن ، حالات چهره و قیافه و شیوه اجرای گوینده در انتقال پیام بر مخاطبان نقش موثری دارد .


ویژگی های گوینده و خبرنگار

یک گوینده و یا یک خبرنگار باید ویژگی های زیر را داشته باشد :

ـ مناسب بودن تن و لحن صدا  ، جذاب بودن چهره و قیافه ، قدرت بیان ، توانایی نگارش ، تسلط به زبان معیار ،آشنایی با مهارت های ارتباطی ، تند نویسی ، آگاهی سیاسی اجتماعی و فرهنگی ، آشنایی با مسائل بین المللی ، تحصیلات دانشگاهی مناسب و آموزش دوره های تخصصی ، آشنایی به یک زبان بین المللی ، هوش ودرک بالا ، جسم و روان سالم ، توانایی استفاده از تجهیزات خبر .


سلامتی جسمی و روحی گوینده

کسانی که به طور حرفه ای از صدای خود استفاده می کنند باید زندگی آرام و سالمی داشته باشند . عدم تعادل روحی و شخصیت گوینده بر صدای او اثر منفی می گذارد . در ادامه مواردی برای حفظ سلامت جسمی و روحی توصیه می شود ...


چند نکته

ـ گوینده باید مرتب و به طور روزانه بخشی از وقت خود را به مطالعه روزنامه ها و جراید اختصاص دهد تا از اوضاع و احوال جامعه و مردم آگاه شود .

ـ مطالعه کتاب را یکی از عادات پسندیده خود بداند .

ـ آشنایی به یکی از زبانهای زنده دنیا ، از ضروریات برای یک گوینده است .

ـ تمرین مداوم برای سخن گفتن ، غلبه بر ترس و تسلط بر خود و بر موضوع صحبت ، اعتماد به نفس ، اعتقاد به خود و کاری که انجام می دهید از دیگر رموز موفقیت یک گوینده خوب است .


ابراز شخصیت

 گوینده با اتکاء به چهار نکته کلیدی می تواند ابراز شخصیت کند : 

ـ طبیعی بودن :یعنی خودش باشد .

ـ ـ سرزندگی و شادابی : این گزینه ریشه تربیتی و روانی دارد .

ـ ـ ـ دوستی صمیمی با مخاطب :در گفتار و نگاهش صداقت داشته باشد .

ـ ـ ـ ـ قابلیت انعطاف :متناسب با هر خبر ، صدا تغییر کند .


شخصیت گوینده

شخصیت گوینده عبارت است از ترکیب شخصیت غریزی و شخصیت هنری او ، یعنی آنچه را فرا گرفته با ...

 

بایدهای گویندگی

گوینده باید :

۱ . قدرت برقراری ارتباط داشته باشد .

۲. دارای قدرت انتقال فکر باشد . (مانند تاکید بر اعداد و ارقام )

۳. دارای قدرت انتقال احساس باشد . (درک مفهوم واقعی مطلب )

۴. بتواند شخصیت خود را منعکس کند .

۵ . لغات و کلمات را خوب ، صحیح و واضح ادا نماید .


تغییر صدا

گاهی گوینده ، خبر یا متن را از آغاز کار با صدای قوی و محکم می خواند ، بعد رفته رفته صدا ضعیف می شود یا طنین صدا در جمله ای فرق می کند که این برای گوینده ، مناسب نیست . در نتیجه گوینده باید ...


تنوع صدای گوینده

  گوینده خوب کسی است که در همان سطح نوسان صدای خود صحبت کند ، چون در همان سطح می تواند صدای خود را رنگ آمیزی و آرایش کند .

صدا باید نشانه دوستی ، صمیمیت ، هوشیاری ، علاقه و قاطعیت باشد و همواره سرزنده و شاداب .


چند نکته

گوینده باید پوشاک مناسب بپوشد . لباس و کفش تنگ در کیفیت صدا بی تاثیر نیست .

گوینده باید حتی المقدور سعی کند از بیماری هایی مانند سرماخوردگی و زکام ، خود را محافظت کند .

گویندگی یعنی انتقال فکر و منظور ، از یک نفر به یک یا چند نفر دیگر .
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: صادق زاده ، مریم صادق زاده ، مجری زن ، خبر21 ، رزمجو ، ارزو ماهوتیان ، لطیفه گودرزی ،
آخرین ویرایش: 1395/01/11 07:43 قبل از ظهر