چگونه یك سخنرانی خوب ارائه كنیم

1394/07/13 05:23 بعد از ظهر

نویسنده : مدیر
ارسال شده در: فنون گویندگی ،

چه در حضور یك نفر و چه در حضور یك جمعیت پنجاه نفره، می‌توان بر ترس و خجالت ناشی از سخنرانی غلبه كرد.

سخنرانی مهارتی است كه همه می‌توانند با تمرین، آن را بیاموزند. با استفاده از ابزار ارتباطی زیر، یاد بگیرید كه چطور با اعتماد به نفس صحبت كنید و اجرایی جالب توجه داشته باشید.

ارتباط چشمی

یك ارتباط چشمی خوب كمك می‌كند تا مخاطب احساس آرامش بیشتری نماید و در توانایی‌هایی كلامی شما نیز اعتماد به وجود می‌آورد. ارتباط چشمی خود را (پیوسته) حفظ كنید؛ برای اینكار باید آنقدر بر متن سخنرانی خود تسلط داشته باشید كه فقط هرازگاهی نیاز به نگاه كردن به متن خود پیدا کنید.

چند چهره صمیمی را ـ كه به مضمون سخنان شما واكنش نشان می‌دهند ـ در بین حضار پیدا كنید و سخنرانی خود را با تمركز بر روی آنان انجام دهید. در هر نوبت، ارتباط چشمی خود را چهار تا پنج ثانیه حفظ كنید و سپس به سراغ نفر بعدی بروید.

تکنیک‌ برای سخنرانی (آموزش فن بیان ، اصول سخنرانی)


طرز ایستادن و حركات بدن

صحیح ایستادن نشان دهنده اعتماد به نفس است. محكم بایستید. حركات بیش از حد ممكن است حواس شنوندگان را پرت كند.
طبیعتا در هنگام ایستادن دستان خود را در كنار بدن قرار می‌دهید. برای تاكید بر روی نكات مهم، از حركاتی استفاده كنید كه آهسته و دقیق و در عین حال طبیعی باشند.
به عاداتی كه ممكن است داشته باشید، توجه كنید؛ عاداتی مثل دست روی دست انداختن، تكیه دادن به دیوار یا با خودكار به جایی زدن. این كارها نیز می‌تواند حواس مخاطبان شما را پرت كند یا به آنها بگوید كه شما (نسبت به موضوع) بی‌علاقه و یا اینكه دستپاچه‌اید.
سخنرانی خود را در مقابل آینه تمرین كنید تا نحوه اجرا و حركات بدن خود را بررسی كرده و در صورت لزوم آنها را تغییر دهید. شیوه‌های متفاوتی را مورد آزمایش قرار دهید تا در مجموعه حركات و ژست‌های خود به آن هماهنگی كه با آن احساس راحتی می‌كنید، برسید و همان را در برابر حضار به كار ببرید.

حالت چهره

وجود صمیمیت در حالت و حركات چهره‌ كمك می‌كند تا رابطه‌ای گرم و مثبت با مخاطبان خود بوجود آورید. خنده‌ای كه شما به چهره دارید به مخاطب می‌فهماند كه شما هم یك انسان و (در نتیجه) قابل اعتمادید، و بدین ترتیب به آنان این فرصت را می‌دهد كه نظرات شما را بپذیرند.
حالت چهره شما (در حقیقت) بیانگر حال و هوای سخنان شماست و مخاطبتان را (در سخنرانی) درگیر می‌كند.

لباس مناسب
انتخاب خوب لباس كمك می‌كند تا برای مخاطب خود احترام قایل شوید. قبل از حضور در محل سخنرانی، نظر دیگران را در رابطه با نحوه انتخاب لباس و نیز تناسب آن با مناسبت مربوطه جویا شوید.

رسا بودن صدا

گاهی آهنگ و لحن كلام اثری به مراتب قویتر از محتوای آن دارد. با تمرین كردن، احساس و انرژی را به صدای خود بیفزایید. شما می‌توانید با رعایت موارد زیر، گفتار خود را تنوع ببخشید:

بالا بردن و پایین آوردن صدا
تغییر دادن سرعت كلام به منظور تهییج مخاطب
استفاده از مكث و سكوت بجای گفتن «آه»، «اووم»، «راستش»
كم و زیاد كردن دانگ صدا برای تاكید بر روی نكات مهم و درگیر نمودن مخاطب
انرژی بخشیدن به صدا به این منظور كه صدا خسته‌كننده و بی‌روح نباشد، وتمرین روزانه و ضبط صدا برای پی بردن به نكات نیازمند تغییر

درگیر كردن مخاطب

با پرسیدن سوال، صحبت مستقیم و علاقه‌مند كردن مخاطبان، آنان را در سخنرانی خود درگیر كنید. این كار باعث می‌شود با مخاطب خود یك ارتباط راحت برقرار كنید.
با استفاده از جملاتی جذاب در ابتدای كار، عكس، نقشه یا بخش‌هایی از یك فیلم، و یا درخواست كمك از خود حضار، آنها را در بحث خود درگیر كنید (شركت بدهید).


شوخ طبعی

غرض از شوخی این نیست كه نقش یك كمدین را بازی كنید بلكه به این وسیله باید فضایی آرام را بوجود بیاورید و با مخاطب خود مزاح كنید. شوخی می‌تواند وجه تمایز یك سخنرانی معمولی و یك سخنرانی عالی به حساب آید.
اگر در گفتار خود كمی شوخی به خرج دهید، مخاطب پی می‌برد كه شما نیز انسانید و در عمل نیز یادگیری انسان هنگام انبساط خاطر بیشتر است. سعی كنید در سخنان خود داستان‌های شخصی و وقایع جاری را بگنجانید تا سخنرانی‌تان خشك نباشد.


كنترل اضطراب

اكثر افراد از سخنرانی در جمع هراس دارند، حتی بیشتر از مرگ. همه هنگام صحبت در برابر جمع به میزان معینی اضطراب دچار می‌شوند، اما نكته اینجاست كه نباید به این اضطراب پایان داد بلكه باید آن را كنترل كرد.

درست قبل از ایراد سخنرانی چند نرمش تنفسی عمقی انجام بدهید تا كمی آرامش پیدا كنید.
از اضطراب خود برای هیجان بخشیدن به سخنرانی خود استفاده نمایید.
به خاطر داشته باشید كه از شما برای ایراد سخنرانی دعوت شده است چرا كه شما حرف مهمی برای زدن داشته‌اید.
همه خواستار موفقیت شما هستند.

صحبت كردن در جمع مهارتی است كه شما می‌توانید آن را با تمرین و ممارست بیاموزید.

مهار كردن اضطراب و نیز تمرین و تكرار فنون فوق در سخنرانی‌ می‌تواند برایتان موفقیت به همراه آورد.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: صادق زاده ، مریم صادق زاده ، مجری زن ، خبر21 ، رزمجو ، ارزو ماهوتیان ، لطیفه گودرزی ،
آخرین ویرایش: 1394/07/13 08:48 بعد از ظهرساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو